İnatçı satış ve Müşteri bıkkınlığı denklemi!

Yaşamımızın bir parçası oldu…

Gün içinde sürekli yaşıyoruz “Size bir kampanyamız hakkında bilgi verebilir miyiz?”, “Şu ürünümüz için bir talebiniz olmuş nedir son durum?” gibi birçok söz ile taciz ediliyoruz resmen. Kişisel bilgi gizliliği konusunda da çok büyük açıklarımız ve geri kalmışlığımız olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde gerekli kanun düzenlemeler ile bugün bizim bilgilerimizi paylaşan tüm kuruluşların başı büyük belalara bulaşacak gibi görünüyor.

İsteğiniz dışında aranmak istemiyor musunuz? Bunun için inatla beni bir daha aramayın tepkisi mantıklı geliyor sizin için ama onlar CRM mantığında bu görüşlerinize hiç önem vermiyorlar. Yapmanız gereken tek şey sizi arayan hatta defalarca arayan numaraları bir kenara not almanızdır. Sonrasında ne mi olacak?; bu numaraları güzel bir şikayet dilekçesi ile Tüketici Masalarına götüreceksiniz, aramayı yapan ilgili kurumlara APS yolu ile dilekçenizin bir örneğini göndereceksiniz. Sonuç ne mi olacak, tabiri caizse “ŞAK” diye kesilecek bu aramalar. Lütfen yasal haklarımızı bilelim ve savunalım.

Düzenli Arama yapan kuruluşlar,

  • Kuran-ı Kerim Dağıtım Merkezi
  • Farklı operatörden olmanıza rağmen kampanya haberi gönderen GSM firmaları
  • Sıcak satış için arayan pazarlama firmaları
  • Sigorta Firmanızın sizden habersiz bilgilerinizi paylaştığı sigorta acenteleri

Şimdi gelelim bir şekilde bulaştığınız bir sistem yüzünden sürekli arama almanıza;

Bu konuda şöyle bir açık var sanırım “Öncelikli haberdar ol”, “Demo hesabımızı deneyin” gibi linkler aracılığı ile başvurduğumuz kuruluşlar sürekli ürünlerini satmak için arıyorlar. Bunun adına da sıcak satış deniyor her ne hikmetse! Şunu unutuyor olmaları çok ilgin. “Müşteri çalışacağı firmayı kendisi seçer!” Çağımızda artık bu böyle. Müşteri açıyor Google ı yazıyor aramak istediğini buluyor firmaları, eski usuldeki “Teklif Toplama” gibi firmaları listeliyor, referanslarına bakıyor, biraz yorum okuyor ve o firmanın ürününü satın alıyor. Yani neredeyse firmadan hiçbir kimse ile muhattab olmuyor. Bu konuda da “Ben size dönüş yapacağım” demeniz fayda etmiyor.

Ana sorunumuz CRM i anlayamamış olmamız sanırım… CRM bizim memleketimizde telefonunu açmayan potansiyel müşteriyi sürekli satış ekibinin önüne getir mantığı ile çalışıyor…

Tekrar söylüyorum, haklarınızı bilin ve koruyun…

İlk yazıma da böyle bir konu ile girmiş oldum:)

 

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>